Úvod » Študovňa »  Plus » Infozóna ASP » Pri platení za užívanie diaľníc už čoskoro pribudne ďalšia možnosť
 Infozóna ASP 
Informácie, zaujímavosti, oznamy a rady.
Články z oblasti cestnej premávky a dopravy

Pri platení za užívanie diaľníc už čoskoro pribudne ďalšia možnosť

 07.10.2019 -  Doprava -  Autoskolaportal.sk©
Na Slovensku k existujúcej ročnej, mesačnej a 10-dňovej známke pribudne od februára 2020 nová diaľničná známka, ktorej platnosť bude tzv. technický rok, t.j. 365 dní od zakúpenia a jej cena bude 50 eur. Nová diaľničná známka má byť ústretovým krokom hlavne k majiteľom nových vozidiel zakúpených v priebehu roka.

„Každý bude mať od teraz možnosť sa rozhodnúť, od kedy si chce zaplatiť 356-dňovú známku. Chcem ale vodičov upozorniť, aby boli zodpovední a pri nákupe nového typu známky vždy zanechávali na seba kontaktné údaje. Iba tak môžu byť v budúcnosti automaticky upozornení, že sa im končí jej platnosť a pomôže im to vyhnúť sa pokute z nepozornosti,“ povedal včera minister dopravy výstavby SR Arpád Érsek.
Návrh na zavedenie novej elektronickej známky podporujú takmer všetci opoziční aj koaliční poslanci. Ako sa vyjadril poslanec za OĽANO Ján Marosz "Aj my podporujeme tento návrh zákona. Je to v zásade ideovo skopírovaný návrh demokratickej opozície, ktorý sme dávali už pred dvoma rokmi."
„Opozičné návrhy, ktoré rátali s okamžitým a úplným zrušením klasickej ročnej známky podľa mňa neboli správne a priniesli by chaos. Preto som sa rozhodla iniciovať spolu s ministerstvom dopravy riešenie, ktoré bude vyhovovať všetkým,“ povedala na spoločnej tlačovej konferencii poslankyňa za stranu MOST-HÍD Irén Sárközy.
Dodatočná, 365-dňová diaľničná známka, je určená predovšetkým pre ľudí, ktorí si kúpia auto v priebehu roka a chystajú sa intenzívne využívať diaľnice a rýchlostné cesty. Vodiči, ktorí sa rozhodnú využiť ročnú kalendárnu známku budú mať aj naďalej možnosť využívať ju trinásť mesiacov s jednoducho zapamätateľným dátumom, kedy si ju treba obnoviť.
V roku 2019 si prvýkrát od spustenia elektronickej diaľničnej známky viac ako polovica vodičov kúpila diaľničnú známku elektronicky a nie na pumpách. To je jeden zo základných predpokladov, aby ľudia korektne vyplnili na seba kontaktné údaje a boli automaticky upozornení na blížiaci sa koniec jej platnosti.
Zavedenie novej elektronickej diaľničnej známky bude financovať NDS, ktorá podľa slov vedúceho odboru marketingu NDS Martina Guziho očakáva zavedením novej diaľničnej známky výpadok ročne 3 až 6 miliónov eur.
Tento návrh je aktuálne v druhom čítaní.
Zdroj: MDaV SR
© Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie akejkoľvek časti obsahu zo zdrojov ASP je bez predchádzajúceho písomného súhlasu ASP porušením autorského zákona!
Témy
Najčítanejšie
Dôležité čísla
Odporúčame
Odporúčame
VOP • Pravidlá používania • Ochrana údajov • Kontakt
PPP    1180 / 10 / 0 - 30
APP    17
PPK    200
PPA    4
OPK    5
© 2009 - 2024 AUTOSKOLAPORTAL.SK