Úvod » Študovňa »  Plus » Infozóna ASP » Česká republika: Auto bude po novom kryté poistením zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou vozidla osobou, ktorá sedí za volantom
 Infozóna ASP 
Informácie, zaujímavosti, oznamy a rady.
Články z oblasti cestnej premávky a dopravy

Česká republika: Auto bude po novom kryté poistením zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou vozidla osobou, ktorá sedí za volantom

 12.09.2023 -  Legislatíva -  Autoskolaportal.sk©
Českí vodiči si čoskoro budú musieť zvyknúť na množstvo zmien týkajúcich sa poistenia automobilov. Po novom by sa poistenie zodpovednosti za škodu malo niekedy vzťahovať aj na záhradné plochy, ale novinkou bude aj povinné poistenie platné pre osobu, ktorá šoféruje, a nie pre osobu, ktorá auto vlastní.

V tejto chvíli sa zdá, že novela zákona o poistení zodpovednosti za škodu nadobudne účinnosť koncom tohto roka, pričom termínom je začiatok nasledujúceho. Jednou z veľkých a dôležitých zmien bude regulácia situácií, kedy sa prevádzkovateľ a majiteľ vozidla líšia. Najčastejšie ide o situáciu, keď je auto registrované v lízingovej spoločnosti, alebo keď rodič nechá svoje auto svojmu dospelému dieťaťu, ale chce auto naďalej vlastniť.

Lízingové spoločnosti teraz čakajú na prepis technických certifikátov pre svojich platiacich klientov. V oboch prípadoch sa však s prepisom môže meniť aj výška poistného, pretože teraz poisťovňa uvidí vodiča priamo s jeho históriou škôd na cestách. Najmä u potomkov, najčastejšie mladých a pre poisťovne rizikových vodičov, môže byť ľahko vyššia.

Medzi ďalšie zmeny, ktoré novela obsahuje, patrí napríklad nová definícia prevádzky vozidla. Cieľom tohto nariadenia je určiť situácie, v ktorých je prevádzkovateľ vozidla zodpovedný za škodu. Napríklad, ak necháte nepojazdné vozidlo na ceste a vytvoríte prekážku, budete zodpovední za spôsobenú škodu, aj keď vozidlo stojí a nemá ani naštartovaný motor.

Všetko je drahé, 35 miliónov je tak málo

Mnoho motoristov uzatvára poistenie zodpovednosti za škodu alebo iné pripoistenie na najnižšej možnej hranici poistenia, teda 35 miliónov Kč. Poistenie je teda dostupnejšie, ale hoci sa suma zdá byť dostatočne vysoká, je potrebné si uvedomiť, že všetko okolo nás je stále drahšie. A tak sa môže ľahko stať, že takýto limit nebude stačiť. Najnižšia hranica sa preto zákonom zvýši na 50 miliónov Kč.

"Škody na majetku sa tiež zvyšujú, ale táto dvojica zjavne ťahá za kratší koniec. Škody na majetku sú častejšie, napríklad nespomalenie na priechode alebo zabudnutie dať prednosť v jazde, ale stále ide o malé škody. Aj keď zničíte veľmi drahé auto, jeho poškodenie bude stále rádovo milióny kusov, čo by pokrylo pôvodný limit. Kľúčový rozdiel je hlavne v škodách na zdraví a ušlých ziskoch. Niekto s vyšším príjmom môže sedieť v tomto drahom aute a ak je nehoda vašou vinou, budete mu musieť kompenzovať ušlý zárobok. Ak má vážne zranenie a naďalej sa hojí dlhšie alebo s trvalými následkami, musíte mu zaplatiť náklady na ošetrenie a rozdiel v príjmoch pred a po nehode.

Malo by sa vziať do úvahy, že povinné zvýšenie limitov sa odrazí aj v cenách poistenia. Netreba sa však báť žiadnych veľkých cenových skokov, bude to maximálne niekoľko stoviek korún.

Záhradné traktory len niekedy

Pri diskusii o novinkách týkajúcich sa poistenia zodpovednosti za škodu bol na stole aj jeho úvod pre pedálov. Nakoniec nie je potrebné sa poisťovať, dôvodom je skutočnosť, že hlavný pohon stále šliape. Elektrické kolobežky a segwaye však budú musieť byť poistené. Stačí, aby ich maximálna konštrukčná rýchlosť bola vyššia ako 25 km/h alebo vyššia ako 14 km/h a zároveň ťažšia ako 25 kg.
Zdroj: iDnes.cz
© Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie akejkoľvek časti obsahu zo zdrojov ASP je bez predchádzajúceho písomného súhlasu ASP porušením autorského zákona!
Témy
Najčítanejšie
Dôležité čísla
Odporúčame
Odporúčame
VOP • Pravidlá používania • Ochrana údajov • Kontakt
PPP    1231 / 17 / 0 - 51
APP    19
PPK    200
PPA    4
OPK    5
© 2009 - 2024 AUTOSKOLAPORTAL.SK