Úvod » Študovňa »  Plus » Infozóna ASP » Norma Euro 7 je prijatá.
 Infozóna ASP 
Informácie, zaujímavosti, oznamy a rady.
Články z oblasti cestnej premávky a dopravy

Norma Euro 7 je prijatá.

 29.12.2023 -  Zaujímavosti -  Autoskolaportal.sk©
EÚ sa dohodla na konečnom znení normy Euro 7. Z nej vo finále vypadlo viacero parametrov, ktoré dráždili automobilky i štáty.

Vykastrovaná norma Euro 7 je realitou. Slovensko je spokojnéEÚ sa dohodla na konečnom znení normy Euro 7. Z nej vo finále vypadlo viacero parametrov, ktoré dráždili automobilky i štáty. Slovensku spolu s ďalšími členskými štátmi Európskej únie (EÚ) sa podarilo dosiahnuť kompromisné nastavenie termínov ukončenia registrácie vozidiel, ktoré nespĺňajú emisnú normu Euro 7. O konečnom znení emisnej normy Euro 7 rozhodla Európska únia (EÚ) v pondelok (18. 12.) v Bruseli. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva dopravy SR Petra Poláčiková s tým, že Slovensko tento kompromis privítalo.

"Som veľmi rád, že naše požiadavky boli vypočuté. Zasadzovali sme sa najmä o to, aby sa nastavili realistické termíny ukončenia registrácie vozidiel, ktoré nespĺňajú normu Euro 7. Tieto termíny sú pre výrobcov veľmi dôležité. Rovnako tak sme dosiahli, aby sa upravili viaceré skúšobné podmienky a emisné limity pre ľahké úžitkové vozidlá," uviedol minister dopravy Jozef Ráž ml. (nominant Smer-SD).

Slovensko svoje požiadavky presadzovalo spolu s ďalšími členskými krajinami EÚ - Českom, Maďarskom, Poľskom, Rumunskom, Bulharskom, Talianskom a Francúzskom. Ako informovala Poláčiková, dosiahnuť sa im podarilo, aby sa ľahké úžitkové vozidlá mohli registrovať 42 mesiacov a ťažké vozidlá 60 mesiacov od začiatku uplatňovania nariadenia, ak nebudú plniť normu Euro 7.

"Výsledkom dohody je, že automobilový priemysel nebude musieť v čase prechodu na elektromobilitu či vodík vynakladať veľké investície na úpravu súčasných spaľovacích motorov, čo by viedlo k zvýšeniu cien pre konečného spotrebiteľa. Aj z tohto pohľadu teda môžeme dohodu považovať za naše víťazstvo," dodal minister dopravy.

Kritici dohody tvrdia, že je nové znenie normy sklamaním a dokonca greenwashingom. Automobilkám totiž nové znenie umožní predávať autá pod novou "čistejšou" normou Euro 7 prakticky bez zásadných zmien. Limity pre nebezpečné NOx a ďalšie zložky zostanú na rovnakej úrovni ako pri súčasnej norme Euro 6. Jediným rozdielom má byť, že sa budú sledovať i menšie pevné častice, ako sa sledujú dnes. Politici podľa kritikov nového znenia spôsobili, že obyvatelia Európy budú trpieť ďalšie dekády len preto, aby ušetrili automobilkám peniaze. Pôvodné znenie normy malo zabrániť približne 35-tisíc predčasným úmrtím obyvateľov EÚ z dôvodu zlej kvality ovzdušia v mestách a pri hlavných ťahoch. Nové znenie má byť dôkazom, že automobilový lobing je späť pri moci po niekoľkých divokých rokoch, počas ktorých lobisti trpeli na následky kauzy Dieselgate. Najväčším argumentom automobiliek a štátov vrátane Slovenska boli obavy o pracovné miesta. Odvetvie živí v Európe 14 miliónov ľudí. Ďalším argumentom bola strata konkurencieschopnosti pri zvyšovaní tlaku čínskych automobiliek na trhu EÚ a samozrejme finančné vyčerpanie zdrojov automobiliek pri mohutnom investovaní do elektromobility.
Zdroj: podkapotou.sk
© Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie akejkoľvek časti obsahu zo zdrojov ASP je bez predchádzajúceho písomného súhlasu ASP porušením autorského zákona!
Témy
Najčítanejšie
Dôležité čísla
Odporúčame
Odporúčame
VOP • Pravidlá používania • Ochrana údajov • Kontakt
PPP    1254 / 17 / 1 - 51
APP    17
PPK    200
PPA    4
OPK    5
© 2009 - 2024 AUTOSKOLAPORTAL.SK